WordPress – Zalety, Wady I Mity

Wordpress mity

WordPress swoją prostotą oraz oferowaniem bardzo dużych możliwości nawet przy niewielkiej znajomości całego systemu, zyskał uwielbienie milionów właścicieli witryn internetowych na całym świecie. Nie ma jednak rozwiązań idealnych, dlatego przed podjęciem decyzji o wykorzystaniu oprogramowania do założenia swojej strony, dobrze jest poznać jego wady i zalety. Dlaczego i w jakich sytuacjach warto zainteresować się CMS WordPress, a także kiedy powinno się go unikać?

Co to jest WordPress?

WordPress to system zarządzania treścią, czyli CMS, który pozwala w łatwy sposób stworzyć stronę internetową bez znajomości podstaw programowania czy umiejętności graficznych.

Co ciekawe, CMS WordPress to oprogramowanie typu open source na licencji GPL. Oznacza to więc, że można go używać, modyfikować, a także udostępniać bez żadnych ograniczeń. To właśnie również dzięki tej licencji jest on w pełni darmowy.

WordPress.org czy WordPress.com – różnice

Warto tutaj również odróżnić od siebie „WordPress.org” oraz „WordPress.com” – ten drugi jest usługą online, która pozwala na stworzenie strony bez potrzeby jej zaawansowanej konfiguracji. Oznacza to więc, że nie wymaga on ręcznej instalacji na hostingu i działa podobnie jak większość kreatorów stron WWW, czyli sprowadza się do rejestracji konta, uruchomienia witryny oraz… blogowania. Niestety z takim rozwiązaniem wiążą się pewne ograniczenia – postawiona w ten sposób strona będzie wyświetlała reklamy, pracowała na subdomenie wordpress.com, a także posiadała niewiele miejsca do przechowywania danych. W takim przypadku nie można również liczyć na możliwość instalowania wszystkich rozszerzeń – chyba że zainwestuje się w najdroższy plan subskrypcji.

WordPress.org to z kolei serwis, z którego można pobrać CMS WordPress prosto na dysk swojego komputera. Wymaga to jednak nieco większych umiejętności, bowiem użytkownik chcący zainstalować takie oprogramowanie, powinien zadbać o własny hosting oraz domenę. To niewątpliwie wiąże się z poniesieniem kosztów, jednakże oferuje o wiele większą elastyczność i możliwości.

Ewolucja CMS WordPress

Choć obecnie z tego systemu zarządzania treścią korzysta wiele milionów osób na całym świecie, to jednak nie stało się to z dnia na dzień. Obecny WordPress wygląda zupełnie inaczej niż jego pierwsza wersja, która powstała w 2003 roku.

19 lat temu głównym założeniem systemu było przede wszystkim oferowanie wsparcia twórcom, którzy chcieli pokazać się światu za pomocą swojej strony internetowej, która miała pełnić funkcję niedużego bloga. Po wielu latach można jednak śmiało przyznać, że WordPress stał się czymś więcej niż oprogramowaniem, które pozwala stworzyć prostą stronę. Obecnie obsługuje on nie tylko funkcjonalne oraz dynamiczne witryny, ale również zaawansowane platformy i aplikacje mobilne. Nie każdy, kto korzysta z możliwości, jakie oferuje WordPress, jest świadomy tego, kiedy i z jakim zamiarem powstał ten CMS. Niemniej jednak system ewoluował, by dziś stać się jednym z potężniejszych narzędzi do tworzenia stron www.

WordPress jako headless CMS

WordPress to CMS, którego back-end oraz front-end stanowią integralną część. Tego typu system pozwala nie tylko na tworzenie oraz zarządzanie treścią, ale dostarcza również warstwę front-endową. Oznacza to więc, że programista WordPress powinien posiadać wiedzę nie tylko z zakresu technologii back-endowych, ale również front-endowych.

Headless CMS to swego rodzaju przeciwieństwo WordPressa. Polega on bowiem na odseparowaniu od siebie back-endu oraz front-endu. Dzięki oddzieleniu tych dwóch warstw, programiści front-end są w stanie tworzyć zaawansowane strony bez posiadania znajomości technologii back-endowych. Choć headless CMS i WordPress różnią się od siebie pod tym względem, to jednak możliwe jest użycie WordPressa jako headless CMS – wszystko dzięki WordPress REST API oraz frameworkom front-endowym (React, Angular, Vue.js).

WordPress – dobre narzędzie programistyczne

WordPress to jeden z największych i jednocześnie najpopularniejszych systemów CMS, który oferuje niemalże nieograniczone możliwości i narzędzia. Dzięki niemu możliwe jest skuteczne zarządzanie treścią oraz użytkownikami, kontrolując jednocześnie wszystko to, co dzieje się na stronie. Takie rozwiązanie sprawia, że nawet nietechniczne osoby są w stanie nauczyć się, w jaki sposób wprowadzać zmiany na witrynach.

Chcąc jednak możliwie najbardziej wykorzystać to, co oferuje CMS WordPress, wiele osób decyduje się skorzystać z usług specjalistów, którzy zajmą się nie tylko profesjonalnym wykonaniem strony, ale również zintegrowaniem jej z WordPressem – tak jak to wygląda w przypadku wielu mniej popularnych systemów zarządzania treścią (CMS).

WordPress czy dedykowany CMS?

Niewątpliwie jedną z największych zalet WordPressa jest łatwość w obsłudze. Popularność tego systemu nierozerwalnie wiąże się z dużą ilością materiałów na jego temat. Nie można więc narzekać na brak przewodników, poradników obsługi, a także ogromnej rzeszy programistów, którzy specjalizują się właśnie w WordPressie. Warto wspomnieć także o niskim koszcie takiego rozwiązania – choć przyjdzie nam zapłacić za domenę oraz hosting, to jednak nie decydując się na wdrażanie płatnych wtyczek lub korzystanie z płatnych szablonów, WordPress może być tanim rozwiązaniem. Co więcej, nawet w przypadku powierzenia stworzenia strony specjalistom, wykorzystanie popularnego CMS, jakim jest WordPress, będzie niekiedy tańszym rozwiązaniem, aniżeli tworzenie dedykowanego systemu zarządzania treścią. Na uwagę zasługuje też baza wtyczek – popularność WordPressa sprawia, że stale pojawiają się coraz to nowsze pluginy, których celem jest zmniejszenie ilości prac wykonywanych przy serwisie.

Dedykowany CMS z kolei wiąże się nie tylko z wyższą ceną, ale również dłuższym czasem wdrożenia. To jednak nie wszystko – podczas jego użytkowania mogą pojawić się również nieprzewidziane problemy. Takie sytuacje wyjątkowo często mają miejsce w przypadku współpracy z niesprawdzoną agencją. Niewątpliwie jednak plusem dedykowanego systemu CMS jest jego elastyczność oraz dowolność – jedynym ograniczeniem jest obecna technologia.

Kreator stron WordPress – dlaczego nie warto?

Niestety WordPress jako kreator stron działa wolno i charakteryzuje się podatnością na ataki. Oznacza to więc, że wirusy na witrynach stworzonych za pomocą WordPressa nie są niczym nowym – hakerzy doskonale znają to oprogramowanie oraz jego luki i często za cel obierają sobie strony postawione właśnie przy jego pomocy.

Proszeniem się o problemy jest więc korzystanie z Page Builderów, które umożliwiają stworzenie strony przy pomocy wybierania predefiniowanych elementów, a następnie przeciągania ich w miejsce, w którym mają się docelowo znaleźć. Tego typu metoda („przeciągnij i upuść”) pozwala stworzyć szybko i wygodnie całą stronę – niestety czas wczytywania takiej witryny, a także podatność na ataki sprawiają, że nie jest to dobry wybór.

Ciekawostką jest fakt, że część „specjalistów” korzysta z takiego rozwiązania, tworząc strony o bardzo niskiej jakości technicznej. Niestety słaba jakość nie idzie w parze z niską ceną. Wręcz przeciwnie – koszt stworzenia takiej strony, to często około kilku tysięcy złotych. Jak można się domyślić, nie jest to najlepsze możliwe rozwiązanie.

Zastosowanie platformy WordPress

Jeszcze do niedawna każdy identyfikował WordPressa wyłącznie z systemem blogowym. Choć w tym przypadku nie ma sobie równych, to jego możliwości są jednak znacznie większe. Obecnie CMS WordPress jest systemem nie tylko pełnym i rozbudowanym, ale również mającym wiele zastosowań i charakteryzującym się łatwością w obsłudze.

Kiedy w takim razie użycie WordPressa będzie dobrym wyborem? Jakie są jego praktyczne zastosowania?

Blog

Niewątpliwie WordPress nie może narzekać na brak zainteresowania ze strony osób poszukujących swojego miejsca w sieci, aby dzielić się przemyśleniami i ciekawymi treściami. Od wielu lat CMS WordPress to najczęściej wybierany system blogowy. Nic w tym dziwnego – łatwość obsługi wraz z dużymi możliwościami sprawiają, że ciężko o lepsze rozwiązanie.

Wizytówka firmy

Kolejnym i równie dobrym zastosowaniem platformy WordPress jest strona firmowa, czyli tzw. wizytówka. Tego typu witryny najczęściej zawierają kilka prostych podstron („o nas”, „kontakt”, „oferta”), wobec czego zastosowanie WordPressa będzie w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. Tworzone w oparciu o ten system wizytówki firm dobrze się pozycjonują, dzięki czemu mogą łatwiej zaistnieć w sieci.

Sklep internetowy

Wbrew pozorom prosta strona firmowa czy blog, to nie jedyne zastosowania, jakie oferuje WordPress. Ten bowiem równie dobrze sprawdzi się jako nieduży sklep internetowy. Po zainstalowaniu wtyczki WooCommerce witryna zamieni się w sklep, który po poprawnie wykonanej konfiguracji będzie w stanie przynieść spore zyski ze sprzedaży produktów. Co ważne, plugin jest darmowy, prosty w obsłudze oraz idealny dla osób chcących stworzyć swój pierwszy sklep internetowy bez inwestowania w niego dużych pieniędzy.

W jakich przypadkach WordPress nie będzie dobrym wyborem?

Choć WordPress to oprogramowanie o niezwykle dużych możliwościach, to jednak nie zawsze korzystanie z niego będzie najlepszym możliwym rozwiązaniem. W przypadku kiedy na stronie miałoby znaleźć się logowanie czy dostęp do danego obszaru dopiero po uiszczeniu opłaty – lepiej skorzystać z innego rozwiązania. Choć oczywiście można pokusić się o dodanie dedykowanej wtyczki, która zwiększyłaby funkcjonalność WordPressa, to jednak należy liczyć się z problemami mogącymi wydarzyć się po drodze. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że każdy system wiąże się z pewnymi ograniczeniami.

Gotowe wtyczki – na co zwracać uwagę?

Chcąc, aby strona działała szybko i sprawnie, warto zwracać uwagę na instalowane na niej wtyczki. Wybierając odpowiedni plugin, koniecznie powinno się więc spojrzeć na:

  • ilość pobrań,
  • datę ostatniej aktualizacji,
  • ocenę.

Z wyżej wymienionych kwestii, to jednak właśnie ilość instalacji mówi najwięcej o danej wtyczce. Oceny bywają przekłamane, toteż nie warto w stu procentach sugerować się jedynie nimi. Aby zwiększyć bezpieczeństwo strony, dobrze jest korzystać z popularnych i polecanych przez innych użytkowników pluginów.

Szablony – czy warto korzystać z gotowych rozwiązań?

Bezpłatne szablony to dla wielu użytkowników doskonałe rozwiązanie – chcąc cieszyć się gotową stroną internetową wystarczy jedynie w tym przypadku pobrać szablon, a następnie go zainstalować i wykonać jego podstawową konfigurację. Warto jednak pamiętać, że darmowe szablony nie zawsze będą tak samo atrakcyjne jak płatne motywy. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że rzadko kiedy są one dobrym wyborem. Coraz częściej bowiem zdarza się, że to właśnie na ich podstawie „specjaliści” tworzą strony internetowe na zamówienie. Niestety, budowa strony na gotowym szablonie utrudnia nie tylko pozycjonowanie witryny, ale również jej optymalizację pod kątem wydajności. Taki motyw nie zawsze jest również responsywny, czyli dopasowany do urządzeń o różnej wielkości ekranu. Okazuje się więc, że często w takim przypadku urządzenia mobilne są pomijane, co w dobie ich dominacji jest bardzo złą decyzją.

WordPress a bezpieczeństwo

Choć twórcy WordPressa dokładają wszelkich starań, aby ich oprogramowanie było odporne na ataki, to jednak wciąż istnieje ryzyko włamania na stronę lub utraty danych. Warto jednak na wstępie mieć świadomość, że perfekcyjnie zabezpieczony system CMS nie istnieje. Każda aplikacja może posiadać luki, które potrafią wykorzystać niewłaściwe osoby. Celem jest jednak zastosowanie wszystkich możliwych sposobów, aby zminimalizować szansę na to, iż strona stanie się celem ataków.

Warto więc zadbać nie tylko o wybór odpowiedniego hostingu, ale również ograniczenie niepożądanym osobom dostępu do witryny. Powinno się więc podejmować mądre decyzje, których celem jest zredukowanie możliwości, dzięki którym atakująca osoba będzie w stanie zalogować się do panelu administratora. W tym celu należy przede wszystkim zwracać uwagę na pobieranie oprogramowań tylko i wyłącznie z zaufanych źródeł. Dobrą praktyką jest również kontrolowanie poziomu uprawnień danych dodatków lub szablonów pobranych z repozytorium WordPressa.

Jakie są zalety systemu WordPress?

Nie bez powodu WordPress zaskarbił sobie serca tak wielu osób na całym świecie. Powodów, dla których warto skorzystać z tego systemu, jest wiele. O jakich mowa?

  • Intuicyjność oraz łatwość w użyciu – użytkownik, który nie potrafi samodzielnie zainstalować oprogramowania, może skorzystać z możliwości autoinstalacji, którą obecnie oferuje większość dostępnych hostingów.
  • Funkcjonalność – WordPress posiada szereg istotnych funkcji, za pomocą których można dopasować go do własnych oczekiwań.
  • Motywy – ilość szablonów, z których można skorzystać zdaje się być nieograniczona. Użytkownik ma do wyboru nie tylko darmowe, ale również w razie takiej potrzeby płatne motywy, które posiadają pełne wsparcie oraz regularne aktualizacje.
  • Wtyczki – wiele tysięcy darmowych wtyczek, które pozwolą dostosować stronę bez znajomości nawet podstawowych zasad programowania.
  • Popularność – znalezienie osoby, która zna się na systemie WordPress nie stanowi żadnego problemu.
  • Cena – sam system jest w pełni darmowy, a jego utrzymanie (hosting i domena) generuje niewielki koszt. Mowa tutaj jednak o potrzebach standardowego użytkownika – ci, którzy wymagają od strony nieco więcej, muszą liczyć się z wyższą ceną.
  • Aktualizacje i bezpieczeństwo – WordPress otrzymuje częste aktualizacje, które poprawiają wydajność i zwiększają bezpieczeństwo.
  • Zgodność ze standardami SEO – strony stworzone na CMS WordPress mają tendencję do znajdowania się na wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Jakie są wady systemu WordPress?

Nie istnieją rozwiązania idealne, toteż decydując się na korzystanie z WordPressa, warto zdawać sobie sprawę z jego wad. Jakie są więc słabe strony tego rozwiązania?

  • Otwartość – jedna z zalet WordPressa niewątpliwie stanowi również jego wadę. Możliwość instalowania dużej ilości wtyczek oraz szablonów sprawia, że strona może niekiedy zostać narażona na ataki hakerskie. Dobrze więc pamiętać o wykonywaniu regularnych aktualizacji. Tutaj jednak pojawia się kolejny problem – ogrom zainstalowanych wtyczek nie zawsze po wykonanej aktualizacji będzie chciał współpracować zarówno z innymi pluginami, jak i z samą stroną.
  • Brak wsparcia wielojęzyczności – choć istnieją płatne wtyczki, które pozwalają uruchomić stronę także w innych językach, to niestety WordPress sam w sobie nie posiada takiej funkcji.
  • Znajomość programowania – podstawowe korzystanie z WordPressa nie wymaga umiejętności kodowania. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej w przypadku kiedy użytkownik chciałby nieco zmodyfikować swoją stronę – wtedy niezbędne jest wsparcie doświadczonego programisty.

Mity związane z systemem WordPress

Znając już zalety i wady, jakie niesie za sobą korzystanie z systemu WordPress, warto również wiedzieć, jakie mity krążą wokół tego CMS-a.

  • WordPress sprawdza się tylko jako platforma blogowa – na samym początku istnienia CMS WordPress faktycznie tak było, jednakże obecnie system ten jest na tyle rozwinięty, że stanowi już nie tylko narzędzie dla blogerów. Za jego pomocą można stworzyć niemalże dowolny rodzaj witryny.
  • Strony stworzone na WordPressie są powolne – problem ze sprawnym działaniem nie wynika tak naprawdę z ułomności samego CMS-a, ale z dostępności różnorakich pluginów, które mogą za bardzo obciążać całą witrynę. Dobrze więc instalować wysokiej jakości wtyczki, które nie konsumują zbyt dużej ilości zasobów strony.
  • WordPress to rozwiązanie jedynie dla początkujących – choć faktycznie WordPress jest platformą szczególnie przyjazną początkującym użytkownikom, to jednak równie popularny jest w przypadku osób zaawansowanych. Doświadczeni specjaliści korzystają z tego systemu przede wszystkim ze względu na jego elastyczność oraz możliwość rozszerzenia funkcjonalności własnym kodem.
  • WordPress jest tani – rzeczywiście, w przypadku osób, które niewiele wymagają od swojej strony i decydują się jedynie na standardowe rozwiązania, WordPress będzie tanim wyborem. Ci, którym zależy na większych modyfikacjach, a także lepszej jakości muszą niestety liczyć się z wyższą ceną.

Podsumowanie

WordPress to system, który sprawdzi się zarówno w przypadku osób niewymagających zbyt wiele od swojej strony, jak i tych, którzy mają co do niego znacznie większe oczekiwania. Warto jednak pamiętać, że jak każde rozwiązanie – WordPress ma swoje wady i zalety, dlatego nie zawsze będzie idealnym wyborem.

Jeżeli szukasz pomocy przy zarządzaniu witryną to nasza usługa administracja stron Wordpress, będzie skomponowana idealnie na Ciebie.

Ikona kontakt Ikona kontakt Element dekoracyjny strony Element dekoracyjny strony

Współpraca

Porozmawiajmy już dziś!

Kontakt