WordPress a Joomla? Subiektywna opinia na temat systemów

Wordpress vs Joomla

Mając hosting oraz domenę, wiele osób musi odpowiedzieć sobie na pytanie, który system zarządzania treścią jest lepszy. WordPress czy Joomla? Nic dziwnego, gdyż wybór odpowiedniego CMS’a to ważna decyzja dla funkcjonowania strony internetowej. Na tle wszystkich popularnych systemów zarządzania treścią wyróżniają się platformy takie jak WordPress oraz Joomla. W tym artykule przedstawiamy podstawowe różnice i wskażemy lepszy wariant.

O CMS WordPress

WordPress pierwotnie był platformą przeznaczoną dla blogów. Aktualnie to właśnie na tym systemie zarządzania treścią stoi prawie 30% wszystkich stron internetowych na świecie. Warto poznać zalety i wady tego CMS’a, aby zrozumieć skąd wzięła się jego popularność. Na wstępie zaznaczamy, że większa liczba efektownych wizualnie stron internetowych jest oparta na WordPressie niż na Joomli. Łatwo dla tego systemu zdobyć wysokiej jakości motywy. Nie dziwi zatem jego popularność.

Zalety

Przede wszystkim warto wspomnieć o intuicyjności. To właśnie ta cecha panelu WordPressa przyciąga tak dużą liczbę właścicieli stron internetowych. Intuicyjna obsługa WordPressa oznacza, że platforma nie jest dedykowana wyłącznie programistom. Nie trzeba mieć zatem sporej wiedzy w zakresie między innymi programowania, aby stworzyć całkiem dobrą stronę internetową opartą na tej platformie. Bezstresowe zarządzanie witryną na dalszym etapie jest zdecydowanym plusem korzystania z WP. Pomimo, że WordPress jest przez niektóre osoby kojarzony głównie z blogami, jego możliwości są ogromne. Umożliwia bowiem zarządzanie nawet bardzo złożonymi stronami internetowymi w stosunkowo prosty sposób. Pod tym kątem WordPress góruje nad systemem Joomla.

Sporym atutem WordPressa jest również jego ogromna popularność. Bardzo duży odsetek wszystkich stron internetowych stoi na tym CMS’ie, a co za tym idzie właściciele witryn opartych na tym systemie zarządzania treścią otrzymują szerokie wsparcie ze strony programistów z całego świata. WordPress jeśli chodzi o popularność również wygrywa rywalizację z Joomla. Olbrzymia społeczność użytkowników WordPressa sprawia, że łatwo rozwiązać z ich pomocą wiele mogących się pojawić problemów. Wystarczy znaleźć odpowiednią grupę dyskusyjną lub forum internetowe i szybko dowiedzieć się, jak ktoś inny poradził sobie z kłopotliwą sytuacją. WordPress oraz Joomla pod tym względem stoją bardzo wysoko. Przeważa jednak WP.

Prosta optymalizacja WordPressa pod algorytmy wyszukiwarki (SEO – Search Engine Optimization) to również zdecydowana zaleta WordPressa. W internecie znajduje się ogromna liczba darmowych wtyczek (rozszerzeń), które dają możliwość szybszej i prostszej poprawy danego aspektu strony internetowej. Pod względem dostępności darmowych wtyczek WordPress także prezentuje się lepiej niż Joomla. Drugi zestawiany w tym artykule system zarządzania treścią dysponuje bowiem w większości rozszerzeniami, za które trzeba zapłacić.

Wady

Można uznać, że wadą WordPressa jest bezpieczeństwo. W przypadku kiedy nie przypilnujemy aktualizacji silnika strony i dodatkowych modułów (nie chodzi tutaj o dzień opóźnienia ale np. kilka miesięcy), to możemy spotkać się z infekcją strony internetowej, która może przysporzyć wiele kłopotów.  Na szczęście WordPress’a da się także odpowiednio zabezpieczyć, poprzez zablokowanie poszczególnych zapytań SQL, zmianę struktury katalogów silnika strony czy też wyznaczenie adresów IP, które mają prawo logować się do systemu. Wszelkie zabezpieczenia powinny zostać wdrożone przez developera realizującego projekt.

O CMS Joomla

System zarządzania treścią taki jak Joomla także cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Jest on jednak nieco mniej popularny od WordPressa. Joomla to CMS, który bardzo często używany jest przy tworzeniu rozbudowanych projektów. Wspomniany system oferuje zaawansowane narzędzia, dzięki którym możliwe jest tworzenie świetnych stron internetowych. Często konieczne są jednak dodatkowe inwestycje. Trzeba pamiętać o tym, że udział Joomli na światowym rynku powoli maleje. Można powiedzieć, że ten system zarządzania treścią ma nieco inne niż WordPress zastosowanie, ale mimo to warto zestawić ze sobą obie platformy.

Zalety

W przypadku Joomli na uwagę zasługuje popularność platformy. Co prawda nie jest ona aż tak ogromna jak WordPressa, ale dość łatwo o pomoc w sytuacji, gdy coś nie działa tak jak powinno. Sama społeczność posiada także dość sporo grup tematycznych (głównie angielskich),  gdzie często można znaleźć ciekawe rozwiązania i udoskonalenia modułów.

Drugą zaletą Joomli jest fakt, że wspomniany system zarządzania treścią świetnie sprawdza się w tworzeniu oraz obsłudze rozbudowanych stron internetowych. Bogata baza rozwiązań w Joomli jest prosta w integracji, a także przeprogramowaniu do potrzeb. Możliwości deweloperskie, a także obsługa zaawansowanych mechanizmów zdecydowanie przemawiają na plus.

Atutem Joomli jest również bezpieczeństwo stron internetowych.  Strony internetowe oparte na Joomla są zdecydowanie rzadziej atakowane przez złośliwe oprogramowanie niż strony oparte na CMS WordPress, wynika to nie tylko z mniejszej popularności systemu ale także dobrze zaprojektowanemu systemowi bezpieczeństwa.  Sam system domyślnie posiada logowanie w trybie 2-FA (Two-Factor Authentication) oraz możliwość przełączenia połączenia na szyfrowane (SSL), gdzie na CMS WordPress, te funkcje trzeba dodatkowo doinstalować.

Wady

Jedną z wad systemu zarządzania treścią Joomla jest fakt, że liczba darmowych rozszerzeń nie jest imponująca. Pod tym względem WordPress znacznie przewyższa swojego konkurenta. W Joomli bezpłatne rozszerzenia pozostają daleko w tyle za tymi, które oferuje konkurencja. Funkcjonalna, dobrze zoptymalizowana i estetyczna strona internetowa wymaga zatem poniesienia dodatkowych kosztów.

Jednym z minusów Joomli jest również fakt, że dla laika jest ona mniej intuicyjna niż WordPress. Co prawda wielu osobom może specjalnie to nie przeszkadzać, ale przecież nie każdy jest programistą. W takiej sytuacji wiele osób decyduje się na wariant CMS’a, który oferuje prostotę oraz szybkość obsługi.

Jednym z minusów Joomli jest również aktualizacja tego systemu. Co prawda informacje o pojawieniu się nowszej wersji pojawiają się automatycznie, jednak sam proces aktualizacji nierzadko przysparza użytkownikom sporo problemów.

Ostatnią wadą Joomli, którą warto wspomnieć są problemy ze zgodnością. Problemy ze zgodnością mogą się pojawić w sytuacji, gdy zostanie zainstalowanych kilka rozszerzeń. Bardzo często, aby problemy ze zgodnością nie występowały, konieczna staje się ingerencja w kod. W innym wypadku trudno osiągnąć pełną funkcjonalność danej wtyczki do CMS’a. Z całą pewnością takie działanie nie jest przeznaczone dla laików i pod tym względem WordPress prezentuje się lepiej.

Zaletą zarówno Joomli, jak i WordPressa jest również fakt, że systemy te należą do tzw. open source. Oznacza to, że jego użytkownicy mogą bezpłatnie pobierać kod źródłowy, nie ponosząc przy tym żadnych dodatkowych opłat licencyjnych. Wysoka elastyczność i szerokie możliwości dostosowania to także pozytywne cechy wspólne obu platform.

Podsumowanie

Zarówno WordPress, jak i Joomla to systemy zarządzania treścią, które dają swoim użytkownikom ogromne możliwości. Choć WordPress kojarzony jest przez część osób głównie z blogami (ze względu na swoje pierwotne przeznaczenie), obecnie jest doskonałym rozwiązaniem także dla bardzo złożonych witryn. Joomla to z kolei system, który przeznaczony jest zazwyczaj do bardzo złożonych projektów, a jego wykorzystanie nierzadko wymaga wiedzy programistycznej. Nie dziwi zatem fakt, że w naszym zestawieniu WordPress nieco góruje nad swoim oponentem. Joomla również ma sporą liczbę użytkowników, jednak fakt, że to WordPress jest najpopularniejszym systemem zarządzania treści na świecie nie wziął się znikąd. Zestawiając plusy obu platform, wymienić można zatem następujące cechy.

Zalety WordPressa:

  • intuicyjność,
  • popularność,
  • optymalizacja
  • bezproblemowa aktualizacja.

Zalety Joomli:

  • popularność,
  • bardzo dobra platforma do rozbudowanych stron internetowych
  • bezpieczeństwo

Zarówno WordPress, jak i Joomla to platformy godne polecenia dla osób, które zastanawiają się na jakim systemie zarządzania treścią, postawić swoją witrynę. Pomimo, że nasze zestawienie wygrał WordPress, na uwagę zasługuje fakt ogromnej funkcjonalności obu porównywanych platform.


Jako agencja oferujemy pomoc przy prowadzeniu strony internetowej. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.

Ikona kontakt Ikona kontakt Element dekoracyjny strony Element dekoracyjny strony

Współpraca

Porozmawiajmy już dziś!

Kontakt