5 najczęstszych przyczyn awarii strony internetowej

Awaria strony internetowej

Twoja strona internetowa odmówiła posłuszeństwa, a ty zastanawiasz się, co się dzieje? Jest kilka popularnych powodów, które mogły wpłynąć na to, że serwis jest niedostępny. To może być techniczna usterka, problemy z kodem źródłowym, wirus, kłopoty z dostawcą hostingu, przeciążenie serwera lub jakieś zawirowania z aktualizacjami. Poniżej przedstawiam 5 najczęstszych problemów oraz pomysły na rozwiązania, zapraszam :)

1. Wygaśnięcie domeny lub hosting

Domena i hosting to dwa kluczowe elementy, które umożliwiają funkcjonowanie strony internetowej. Domena to unikalny adres strony, natomiast hosting to miejsce, gdzie są przechowywane pliki strony. Zarówno domena, jak i hosting są płatnymi usługami, które wymagają odnowienia co pewien czas (zazwyczaj po roku). Jeżeli właściciel strony zapomni o opłaceniu domeny lub hostingu, strona może przestać działać.

Rozwiązanie: Upewnij się, że twoja domena i hosting są na bieżąco opłacane.

Informację na temat, kiedy domena wygasa można uzyskać na stronie hostingu lub poprzez stronę: https://www.dns.pl/whois, gdzie wpisując swój adres domeny uzyskamy informację na temat okresu rozliczeniowego.

Oprócz tego, powyższy serwis wskaże, także nazwy serwerów, gdzie strona jest aktualnie przechowywana. Jest to bardzo przydatna informacja w momencie w którym zapomnimy, w jakim hostingu mamy swoje usługi.

2. Błędy w konfiguracji strony

Błędy w konfiguracji strony mogą wystąpić podczas przenoszenia serwisu na inny serwer lub domenę. Mogą one być spowodowane nieprawidłowym ustawieniem rekordów NS, które wskazują adres serwera DNS.

Warto, także podkreślić, że podczas migracji usług hostingowych, należy doliczyć czas 24 godzin na propagację zmian - jest to czas w którym, serwery aktualizują informację na temat ustawień i przez ten okres może dochodzić do niedostępności serwisu i usług.

Rozwiązanie: Skontaktuj się z administratorem strony/hostingiem, aby sprawdził poprawność konfiguracji strony.

3. Aktualizacje modułów i systemu CMS

Można by powiedzieć, regułkowo że:

Systemy zarządzania treścią oraz moduły, na których oparte są strony, wymagają regularnych aktualizacji. Jeżeli strona nie jest aktualizowana, może przestać działać.

Co jest niestety potencjalną bzdurą.

Mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że strony internetowe oparte o system CMS należy regularnie aktualizować - to jest w pełni prawda, jednak uszkodzenia serwisu są bezpośrednio powiązane ze zmianami na nim.

Przykładem może być tutaj popularny CMS Wordpress, który domyślnie ma ustawione automatyczne aktualizacje wtyczek oraz silnika strony - właśnie te niekontrolowane aktualizacje bardzo często przyczyniają się do uszkodzenia serwisu.

Jeżeli nasza strona jest odpowiednio zabezpieczona i ma wyłączone automatyczne aktualizacje, to jednym z niewielu czynników, które mogą ją uszkodzić jest hosting - a konkretnie wymuszenie zmiany wersji PHP na wyższą niż obsługuje serwis.

Rozwiązanie: Jeżeli Twój serwis przestał działać to skontaktuj się ze mną a na pewno pomogę Ci go przywrócić :)

Jeżeli natomiast czytasz artykuł zapobiegawczo, to pamiętaj, żeby wykonać aktualizacje z kopią zapasową serwisu a następnie po aktualizacji przejrzeć czy wszystko prawidłowo funkcjonuje.

4. Włamanie na stronę

W dużym skrócie: Włamanie na stronę może być spowodowane przez słabe zabezpieczenia strony. W rezultacie serwis może być zainfekowany przez złośliwe oprogramowanie, które może powodować awarie.

Tutaj musielibyśmy zagłębić się w kwestie podatności kodu na ingerencję z zewnątrz, żeby zrozumieć z czego wynikają infekcje.

Zawirusowanie serwisu najczęściej występuje w popularnych systemach CMS, ze względu na ich dostępność. Każdy zainteresowany może pobrać pliki systemu z repozytorium i doszukiwać się luk, przez które można wszczepić infekcje. Praktycznie system jest często aktualizowany w celu eliminowania zagrożeń, jednak moduły dodatkowe (np. w przypadku Wordpressa - wtyczki) niekoniecznie. Wystarczy, że autor wtyczki przestanie ją wspierać, a wcześniej wygenerował kod z lukami bezpieczeństwa, w efekcie mamy przepis na wirusa na stronie.

Rozwiązanie: Regularnie aktualizuj oprogramowanie zarządzające stroną oraz zadbaj o jej bezpiecześtwo.

5. Słaby serwer hostingowy

Słaby serwer może nie poradzić sobie z dużym ruchem na stronie, co może spowodować niedostępność strony.

Serwer możemy sobie wyobrazić jako komputer ze znacznie większą mocą obliczeniową (i dla szczególantów z wieloma kartami sieciowymi). Na tym komputerze jest wiele serwisów internetowych, które pobierają część mocy komputera. Jeżeli serwer jest zagospodarowany na 100% to przy większym ruchu, przestanie on nadążać, za wysyłaniem plików strony do odbiorców, przez co stanie się on niedostępny dla części użytkowników.

Do monitorowania dostępności swojej strony w internecie, możemy skorzystać z narzędzia: https://ping.pl/

Rozwiązanie: Zacznij kontrolować dostępność swojej strony w sieci. Jeżeli Twój serwis jest faktycznie często niedostępny, to warto rozważyć zmianę hostingu na lepszy.

Jak zapobiegać problemom z działaniem strony internetowej?

Najlepszym sposobem na zapobieganie problemom z działaniem strony internetowej jest regularne monitorowanie strony i utrzymywanie jej w dobrej kondycji. To oznacza regularne aktualizacje oprogramowania, utrzymanie domeny i hostingu, a także dbanie o bezpieczeństwo strony. Warto również zatrudnić specjalistę, który będzie się zajmował administracją strony internetowej, aby zapewnić jej poprawne funkcjonowanie.

Ikona kontakt Ikona kontakt Element dekoracyjny strony Element dekoracyjny strony

Współpraca

Porozmawiajmy już dziś!

Kontakt