Jakie elementy uwzględnić w strategii pozycjonowania?

Elementy strategii SEO

Strategia pozycjonowania, czyli strategia SEO nie powinna być tworzona bez przeprowadzenia wcześniej głębszej analizy. Działania w tym zakresie powinny być nierozerwalnie połączone z ogólną strategią firmy i strategią marketingową. Warto zatem poznać działania, które pomogą stworzyć skuteczną strategię pozycjonowania, wdrożyć ją oraz monitorować jej skuteczność. Im większą wagę przykłada się do stworzenia i wdrożenia strategii, tym lepsze rezultaty przynosi ona później.

Strategia firmy a pozycjonowanie

Każda firma swoją działalność opiera o pewien plan, czyli po prostu strategię działania. Dzieli się on na różne gałęzie w zależności od tego, czym zajmuje się dany podmiot gospodarczy. W związku z tym, w działalności przedsiębiorstwa można wyróżnić np. strategię finansową, sprzedażową, produkcyjną, czy marketingową. Ta ostatnia gałąź strategii nierozerwalnie łączy się z pozycjonowaniem i widocznością firmy w internecie.

Strategia marketingowa to działania mające na celu realizację celów firmy z zakresu tej gałęzi działalności. Przykładami takich celów może być zdobycie rozpoznawalności, pozyskanie nowych klientów, czy też rozpoczęcie sprzedaży na rynkach, które dotąd nie były obszarem działania firmy. Obecnie internet jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zaprezentowanie firmy, przedstawienie swoich produktów i usług, a także na pozyskanie nowych klientów. Nie ma zatem wątpliwości co do tego, że widoczność firmy w internecie będzie miała w tej kwestii kluczowe znaczenie. Uzyskanie wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania może zapewnić tylko właściwie przygotowania strategia pozycjonowania, która pozwoli zrealizować cele związane ze strategią marketingową.

Fundamenty strategii marketingowej i strategii pozycjonowania

Stworzenie skutecznej strategii wymaga od firmy podjęcia ważnych, wymagających, a czasem nawet trudnych kroków. Nie można zapominać, że podczas przygotowań, wszystkim działaniom powinny przyświecać cele. Wdrażanie strategii SEO powinno wynikać z postawionych sobie celów strategii marketingowej.

Jej przygotowanie powinno z kolei opierać się na następujących krokach:

  • analiza konkurencji na rynku,
  • badania trendów wśród konsumentów, czyli zbieranie informacji, na jakie usługi i produkty występuje popyt,
  • stworzenie profilu klienta docelowego,
  • określenie, jakie działania marketingowe sprawią, że klient dowie się o firmie, jej usługach, produktach,
  • określenie budżetu na działania marketingowe,
  • decyzja o wyborze kanałów dystrybucji,
  • stworzenie planu działań reklamowych, zapewniających promocję produktu i zdobycie rozpoznawalności przez markę.

Wszystkie te działania powinny być podstawą także do budowania strategii pozycjonowania. Warto jednak pamiętać, że strategia SEO jest drogą do realizacji celów strategii, ale tylko w obszarze globalnej sieci.

Realizacja i planowanie strategii pozycjonowania

Należy wiedzieć, że strategia pozycjonowania to nie zadanie, które ma deadline, wykonuje się je, a następnie o nim zapomina. Strategia, tak jak samo pozycjonowanie to proces długofalowy i wymagający cierpliwości. Działania obejmujące strategię pozycjonowania są podobne do tych związanych ze strategią marketingową, ale ograniczone tylko do działalności w internecie.

Działania związane z pozycjonowaniem

1. stwierdzenie, jakie skutki ma przynieść pozycjonowanie i co jest potrzebne firmie, jeśli chodzi o marketing internetowy,

2. prześwietlenie konkurencji w zakresie charakteru strony internetowej, podejmowanych działań i ich skutków,

3. określenie odbiorców, do których będą trafiać informacje na temat ofert danego przedsiębiorstwa,

4. sprecyzowanie fraz kluczowych, których używanie będzie prowadziło na konkretną stronę internetową,

5. optymalizacja strony internetowej, czyli jej kodu, struktury, funkcji,

6. redagowanie treści znajdujących się na stronie, zarówno ze względu na frazy kluczowe, jak i na wartość merytoryczną,

7. wdrożenie link buildingu — zewnętrznego i wewnętrznego,

8. kontrola rezultatów pozycjonowania,

9. raportowanie dotyczące ruchu na stronie, ilości odwiedzających oraz określenie wskaźników pozwalających na zmierzenie skuteczności kampanii,

10. stałe prowadzenie pozycjonowania i zmiana działań w zależności od wyników.

Określ cel kampanii pozycjonowania

To, jak przebiegnie strategia pozycjonowania, w dużej mierze powinno zależeć od tego, jaki cel chce się uzyskać. Pierwszym z nich może być tzw. strategia sprzedażowa, która zwiększy ilość klientów i sprzedaż oferowanych produktów i usług. Wówczas głównym działaniem wdrażanym w zakresie pozycjonowania może być dodawanie do treści słów kluczowych ściśle związanych z proponowaną ofertą oraz sprzedawanymi produktami i usługami. Jej głównym celem jest skierowanie na stronę takich użytkowników, którzy w sieci poszukują fraz związanych z daną usługą lub produktem. Dzięki temu istnieje ogromna szansa, że taka osoba odwiedzająca stronę internetową, szybko zamieni się w klienta. Innym celem, jaki może nieść ze sobą pozycjonowanie, może być budowanie silnej marki i zdobycie rozpoznawalności. Obecnie internet może być doskonałym narzędziem, które posłuży do zbudowania wizerunku.

Dzięki własnej stronie internetowej można zbudować marketingowy profil swojej działalności, wiążąc ją np. z takimi frazami jak "produkty premium", "terminowa dostawa", "indywidualne podejście do klienta". Takie przykłady dokładnie pokazują, jak w łatwy sposób, za pomocą pozycjonowania można określić charakter swojej działalności. Jednak nie można zapominać, że budowanie wizerunku wymaga czasu i cierpliwości. Strategia pozycjonowania pozwala wdrożyć takie działania, jednak odbywa się to stopniowo. Oczywiście powinno iść ono w parze z faktycznymi cechami, jakie posiada przedsiębiorstwo.

Jakie działania z zakresu pozycjonowania wybrać?

Każdy, kto decyduje się na to, by została wdrożona strategia pozycjonowania, zastanawia się nad tym, jakie narzędzia pozwolą ją zrealizować. Można bowiem zadbać o content, skupić się na frazach kluczowych, linku buildingu lub po prostu zoptymalizować kod strony. Oczywiście w zależności od charakteru strony mogą sprawdzić się zupełnie inne rozwiązania. Jednak tak naprawdę, dobra strategia pozycjonowania będzie zawierać wszystkie te elementy. Po prostu ich udział będzie zróżnicowany w zależności od potrzeb. Dzięki takim działaniom sposób promowania strony zostanie zdywersyfikowany, co sprawi, że trafi na nią jeszcze więcej osób. Będzie to możliwe bez względu na to, czy szukają konkretnych produktów, usług, szczegółowych informacji i wartościowej wiedzy, a także czy korzystają ze strony komputerze, czy urządzeniu mobilnym. Warto zatem dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych działań w zakresie pozycjonowania oraz ich wpływie na popularność strony internetowej.

Wysoka jakość treści zawartych na stronie

Jednym ze skutecznych kroków do uzyskania wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania jest odpowiednie przygotowanie treści znajdujących się na stronie internetowej. Jej treść i tematyka powinna być związana ściśle z oferowanymi produktami i usługami. Co więcej, powinny być one merytoryczne. W przypadku tradycyjnej strony, treści mogą mieć formę bloga. W przypadku sklepu internetowego mogą mieć one formę opisów produktów i kategorii. Treść powinna być unikalna i mieć odpowiednią długość. Plusem są takie grafiki, tabele oraz przejrzysta organizacja treści, np. podział ze względu na tematykę. Zaangażowanie użytkownika może mieć np. formę opiniowania produktów przez klientów.

Link building w strategii SEO

Kolejnym sposobem na podniesienie pozycji w wynikach wyszukiwania jest oczywiście link building. Może mieć on formę link buidingu wewnętrznego, gdzie treści znajdujące się na jednej podstronie będą prowadzić do tych znajdujących się na innej. Inną formą może być linkowanie zewnętrzne, które polega na umieszczaniu odnośników do strony na serwisach zapleczowych, blogach tematycznych, mediach społecznościowych itp. Obecnie parametry wyszukiwarek oceniają strony tym wyżej, im więcej odnośników do nich można znaleźć w sieci. Link building będzie skuteczny, jeśli podczas budowania strategii marketingowej i analizy tego narzędzia uwaga zostanie zwrócona na:

  • ilość odnośników, które prowadzą do serwisu,
  • struktura linków prowadzących do strony,
  • obecność nofollow i dofollow, czyli atrybuty odnośników,
  • obecność anchorów w tekście,
  • przydatność danego linku dla użytkownika,
  • zasadność użycia linku i jego kontekst w tekście,
  • rodzaje odnośników zawarte w tekście,
  • jakość serwisu, na którym znajdują się odnośniki.

Praca nad strukturą strony

Nie można zapomnieć, że prace nad strategią pozycjonowania powinny rozpocząć się od tego, czego nie widać, czyli nad strukturą strony. Kod strony powinien zostać zoptymalizowany tak, aby strona była, jak najbardziej przystępna, otwierała się sprawnie i równie szybko przełącza pomiędzy poszczególnymi podstronami. Jej wygląd i struktura także powinny być jasne i zrozumiałe dla użytkownika. Każdy krok musi być intuicyjna — nie powinien wymagać zastanowienia oraz być trudny dla użytkownika. Struktura także powinna być jasna i uwarunkowana tematycznie. Dzięki temu każdy będzie w łatwy sposób mógł znaleźć informacje, które go interesują. Ważnym elementem prac nad optymalizacją strony jest stworzenie jej wersji mobilnej. Jest to opcja, którą punktują i użytkownicy, i wyszukiwarki, dlatego zdecydowanie warto wyposażyć w nią swoją stronę internetową.

Korzyści płynące ze wdrożenia strategii pozycjonowania

Strategia pozycjonowania niesie ze sobą wiele korzyści dla firmy. Do najważniejszych z nich należą:

  • uzyskanie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania,
  • możliwość dotarcia do jeszcze większej ilości potencjalnych klientów,
  • budowanie pozytywnego wizerunku marki,
  • zdobycie nowych klientów,
  • promowanie swoich usług i produktów w sieci,
  • wzbogacenie swojej strony internetowej o nowe, bardziej wartościowe treści,
  • udoskonalenie strony internetowej z technologicznego punktu widzenia.

Podsumowując, pozycjonowanie jest doskonałym sposobem na wyróżnienie swojej marki i strony, wśród innych stron internetowych.

Ikona kontakt Ikona kontakt Element dekoracyjny strony Element dekoracyjny strony

Współpraca

Porozmawiajmy już dziś!

Kontakt