Dostosowanie strony internetowej do potrzeb osób niepełnosprawnych

WCAG

Choć osoby niepełnosprawne stanowią bardzo duży procent użytkowników korzystających na co dzień z internetu, wciąż napotykają się na przeszkody uniemożliwiające im zapoznanie się ze znajdującą się na stronach internetowych treścią. O czym więc należy pamiętać podczas projektowania nowoczesnej i dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych witryny? Jakie działania pomogą zwiększyć jej widoczność oraz pozytywnie wpłynąć na poprawienie jej dostępności?

Dostosowanie stron internetowych do osób niepełnosprawnych – wytyczne

Zgodnie z danymi udostępnionymi przez GUS, szacuje się, że w osoby niepełnosprawne stanowią niemalże 12% ludności Polski. Rozwój technologii i możliwość załatwienia wielu spraw internetowo powinny ułatwić codzienne funkcjonowanie. Okazuje się jednak, że wciąż wiele stron nie jest dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Mowa tutaj jednak nie tylko o zwykłych portalach, ale wielokrotnie także o witrynach instytucji publicznych. Jeszcze w 2018 roku zaledwie 48%, czyli niespełna połowa stron, które realizują zadania publiczne, nie nastręczała problemów użytkownikom zmagającym się na co dzień z problemami w przyswojeniu treści. Z kolei witryny służące przede wszystkim do zrobienia zakupów online, nabycia informacji, czy pozwalające oddać się rozrywce są jeszcze częściej pomijane, a korzystanie z nich stanowi dla osób niepełnosprawnych nie lada wyzwanie.

Projektowanie stron dla osób niepełnosprawnych – co warto wiedzieć?

O tym, jak należy tworzyć serwisy internetowe, aby dostosować je do niepełnosprawnych użytkowników, mówią zasady WCAG 2.0, czyli Web Content Accessibility Guidelines. Jako kluczowe kwestie wymieniają one: percepcję, funkcjonalność, zrozumiałość oraz rzetelność. To pierwsze wymaga przedstawienia internautom interfejsu oraz informacji na stronie w dostępny sposób. Funkcjonalność z kolei wiąże się z tym, iż wszystkie elementy zarówno wspomnianego wcześniej interfejsu, jak i nawigacji muszą być użyteczne, czyli mieć przypisaną rolę i powodować konkretną akcję. Zrozumiałość i rzetelność to natomiast nic innego, jak łatwo przyswajalna i merytoryczna, a także rzeczowa treść.

Dostosowanie strony internetowej do osób niepełnosprawnych

Rozwój technologii powinien wiązać się nie tylko z możliwością pracy online, załatwiania spraw urzędowych za pośrednictwem internetu czy opłacania rachunków, ale również z ułatwieniem każdemu użytkownikowi przyswojenia treści znajdujących się na stronach internetowych. Niestety wszystkie zmiany potrzebują czasu. Niemniej jednak mówi się, że chcąc zmienić świat na lepsze, powinno się zacząć od samego siebie. Najlepiej więc zadać sobie pytanie: „co mogę zrobić, aby uczynić moją stronę przyjaźniejszą osobom niepełnosprawnym?”, a następnie trzymać się kilku prostych zasad.

Czytelność i możliwość powiększania tekstu

Osoby starsze lub słabowidzące z pewnością docenią opcję, która pozwala na powiększenie tekstu znajdującego się na stronie. Co więcej, dobrze jest korzystać z czytelnego kroju pisma, który ma wszystkie znaki wykorzystywane w języku polskim. Warto trzymać się tego, aby font był bezszeryfowy oraz z niewielkim kontrastem.

Opisy grafik oraz innych elementów na stronie

Z racji na to, że osoby niepełnosprawne bardzo często używają specjalnych programów, dzięki którym są w stanie odsłuchać zawartość znajdującą się na stronie, warto zadbać, aby każda grafika miała tzw. alt, czyli opis alternatywny, informujący o tym, co widnieje na zdjęciu. Co więcej, Google wynagradza stosowanie „altów”, które to są jednym z czynników pozytywnie wpływających na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Intuicyjna nawigacja i właściwie sformatowany tekst

Powyższe kwestie mogą niezwykle ułatwić korzystanie ze strony nie tylko osobom niewidomym czy niedowidzącym, ale również tym z problemami manualnymi. Warto zadbać o stosowanie znaczników H przy wyznaczaniu tytułów oraz nagłówków, a także zwrócić uwagę na podobną nawigację niezależnie od podstrony. Dobrze jest unikać konieczności wykonywania zbyt wielu kliknięć, aby poznać zawartość materiału.

Właściwa kolorystyka i kontrast

Wiele osób może mieć problem, aby zapoznać się z treścią, jeśli kontrast między tłem a tekstem jest niewystarczający. Z tego powodu warto zadbać o odpowiednią widoczność tekstu – w zdecydowanej większości przypadków najlepszym rozwiązaniem będą czarne litery na białym tle. Być może dobrze byłoby również stworzyć stronę w więcej niż jednej wersji kontrastowej, tak aby każdy użytkownik wybrał pasującą mu opcję.

Nawigowanie za pomocą klawiatury

Osoby zmagające się z niepełnosprawnością manualną często korzystają z komputera, używając do tego celu wyłącznie klawiatury. Z pewnością warto uwzględnić ten fakt podczas projektowania strony internetowej.

Napisy w materiałach wideo

Ogromna część materiałów multimedialnych znajdujących się w internecie nie jest dostosowana do potrzeb osób niedosłyszących. Dobrze by więc było, aby znajdujące się na stronie pliki audio i wideo wyposażyć w opis lub napisy, dzięki którym każdy użytkownik będzie mógł dowiedzieć się, co zawierają.

Ikona kontakt Ikona kontakt Element dekoracyjny strony Element dekoracyjny strony

Współpraca

Porozmawiajmy już dziś!

Kontakt