Czym są zdjęcia stockowe? Gdzie je znajdziesz w 2023 roku?

Zdjęcia stockowe

Najlepszym sposobem, aby zainteresować użytkowników treściami znajdującymi się na stronie internetowej, jest urozmaicenie ich dodatkowymi grafikami. Dzięki nim tekst nie tylko dłużej pozostanie w świadomości czytelników, ale również zostanie znacznie lepiej zapamiętany. Kluczowe jest jednak, aby korzystać jedynie z wysokiej jakości obrazów – w tym celu znakomicie sprawdzają się zdjęcia stockowe. Czym są i co warto na ich temat wiedzieć?

Czym są zdjęcia stockowe?

Zdjęcia stockowe to wysokiej jakości obrazy cyfrowe, z których użytkownicy mogą korzystać zarówno w celach prywatnych, jak i komercyjnych. Zdjęcia te wykonywane są przez fotografów profesjonalnych i amatorów – mogą oni współpracować z agencjami, które zajmują się udostępnianiem zdjęć stockowych odbiorcom. W dobie popularności internetu zapotrzebowanie na tego typu produkty stale rośnie, toteż dzięki temu wielu fotografów stale otrzymuje zarobek z tego tytułu.

Chcąc urozmaicić swoje treści zamieszczane na stronie internetowej, warto sięgać po gotowe zdjęcia, które można znaleźć na serwisach stockowych. Kluczowe jest jednak stosowanie ich zgodnie z licencją. Użytkownik uzyskuje jedynie dostęp do obrazów – a nie całkowite prawa. Oznacza to więc, że inne osoby także mogą korzystać ze wspomnianych fotografii. Tym, co wyróżnia zdjęcia stockowe, jest bez wątpienia ich wysoka jakość – mowa tutaj nie tylko o samym wykonaniu, ale także rozdzielczości.

Zdjęcia stockowe – gdzie można je znaleźć w 2023 roku?

W internecie nie brakuje banków zdjęć stockowych. Największą popularnością cieszą się szczególnie te strony, które udostępniają grafiki bezpłatnie. Jak można jednak zauważyć, wiąże się to z tym, że spora część witryn wygląda podobnie. W przypadku płatnych portali ryzyko to jest znacznie zminimalizowane, choć nie całkowicie wykluczone.

Większość serwisów umożliwia użytkownikom oglądanie zdjęć stockowych, lecz możliwość wykorzystywania ich mają jedynie ci, którzy posiadają pełny dostęp do strony. Płatne zdjęcia zabezpieczone są znakiem wodnym. W wielu przypadkach nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z darmowego okresu próbnego i samodzielnie przekonać się o mnogości fotografii znajdujących się w bazie danego serwisu.

Lista najpopularniejszych stron ze zdjęciami stockowymi

W sieci nie brakuje portali udostępniających zdjęcia stockowe. Większość osób korzysta jednak z serwisów posiadających największe bazy grafik, które można wykorzystać na swojej stronie. Jakie są najpopularniejsze strony ze zdjęciami stockowymi? Warto zwrócić uwagę na witryny takie jak:

  • shutterstock.com,
  • unsplash.com,
  • stock.adobe.com,
  • depositephotos.com,
  • istockphoto.com,
  • pexels.com,
  • pixabay.com,
  • freepik.com,
  • dreamstime.com,
  • picjumbo.com.

Zdjęcia stockowe czy własne grafiki?

Możliwości zdjęć stockowych wykorzystywane są najczęściej w postach i relacjach na social mediach, reklamach, infografikach, e-mailach oraz oczywiście na stronach internetowych. Używanie takich fotografii jest znakomitym sposobem na przyciągnięcie uwagi odbiorców i zwizualizowanie swoich pomysłów. Pojawia się jednak pytanie: czy lepszym rozwiązaniem nie jest wykonanie własnych zdjęć? W takim przypadku można mieć absolutną pewność, że nikt inny nie wykorzysta tej samej grafiki do promowania swoich treści. Co więcej, w ten sposób otrzymuje się także dokładnie taką fotografię, jaką się zaplanowało.

Niewątpliwie jednak samodzielne wykonanie potrzebnych zdjęć jest niezwykle czasochłonne i kosztowne. Wielokrotnie zatrudnienie profesjonalnego fotografa może znacznie nadwyrężyć napięty budżet. Z kolei grafiki stworzone przez amatora nierzadko nie spełniają oczekiwań nie tylko pod względem efektu końcowego, ale również jakości, która jest kluczowa w przypadku zdjęć umieszczanych w sieci w celu przyciągnięcia uwagi użytkowników. To jednak wciąż nie wszystko, sam proces tworzenia i obróbki zdjęć także zajmuje sporo czasu, często od kilku do kilkunastu dni. Nic więc dziwnego, że znakomitą alternatywą są wspomniane zdjęcia stockowe – dostępne niemalże od ręki.

Zdjęcia redakcyjne a zdjęcia komercyjne

Podstawową różnicą pomiędzy zdjęciami stockowymi redakcyjnymi a komercyjnymi jest sposób, w jaki są wykorzystywane. Zdjęcia komercyjne stosowane są do sprzedaży danego produktu lub usługi, natomiast zdjęcia redakcyjne wykorzystuje się w publikacjach (czasopismach, gazetach, podręcznikach).

Wiele firm wykorzystuje zdjęcia komercyjne, aby zwiększyć swoją sprzedaż lub zareklamować markę, produkt bądź usługę. Tego typu grafiki mogą być edytowane, jednakże nie umieszcza się na nich ani logo, ani marki przedsiębiorstwa. Z kolei w przypadku zdjęć redakcyjnych zabronione jest edytowanie ich w sposób, który przedstawiałby nieprawdę. Fotografie muszą prezentować faktyczne zdarzenia i zjawiska – koniec końców stanowią przecież źródło wiadomości w artykułach czy reportażach.

Dobre zdjęcie stockowe – jak wybrać?

Osoby zastanawiające się, który bank zdjęć wybrać, powinny przede wszystkim przeanalizować swój budżet. Darmowe grafiki bez wątpienia będą dla wielu lepszym rozwiązaniem. Należy jednak liczyć się z tym, że ich ilość jest zdecydowanie mniejsza niż w przypadku płatnych fotografii.

Wybranie odpowiedniego serwisu ze zdjęciami stockowymi to jednak nie wszystko – znalezienie idealnej grafiki niekiedy wymaga sporo czasu. Ważne jest dobieranie obrazków w ten sposób, aby pasowały do tematyki treści. Najlepsze zdjęcie to takie, które prezentuje się naturalnie i jest osadzone w kontekście. Warto poświęcić chwilę na znalezienie właściwej fotografii, która wzbudzi największe zainteresowanie użytkowników.

Ikona kontakt Ikona kontakt Element dekoracyjny strony Element dekoracyjny strony

Współpraca

Porozmawiajmy już dziś!

Kontakt