HTML/CSS, Poradniki webdevelopera

Jak pogrubić tekst w HTML?

0

Podczas codziennej pracy ze stroną internetowej, pewnie napotkałeś/aś sytuację w której musisz pogrubić poszczególne fragmenty treści. W tym artykule przedstawimy jak to zrobić poprawnie.

Popularne właściwości odpowiadające za pogrubienie

W celu pogrubienia fragmentu tekstu, możemy skorzystać z tagów:

<b> Przykładowy tekst do pogrubienia </b>

lub

<strong> Przykładowy tekst do pogrubienia </strong>

Skrót <b> został utworzony na podstawie słowa kluczowego <bold> i jest to dosyć przestarzały zapis. Zarządzając stroną internetową, powinieneś korzystać z nowych metod takich jak <strong>. Według koncepcji to on ma spełniać potrzebę pogrubienia treści. Praktycznie stosując jeden lub drugi element otrzymasz ten sam efekt.

Zmiana efektów pogrubienia <strong></strong>

Aby zmienić efekt pogrubienia musimy nadpisać jego domyślnie zdefiniowane właściwości. Poniżej przedstawimy przykład, który powinien rozjaśnić całą koncepcję nadpisywania stylów CSS:

<!DOCTYPE HTML>
<html lang="pl">
<head>
<title>Pogrubienie treści</title>
<style>
strong {color:red; text-decoration:underline;}
</style>
</head>
<body>
 
<p>Przykładowy złożony tekst do <strong>pogrubienia</strong></p>
 
</body>
</html>
 
 

Jak widzimy, wygenerowaliśmy podstawową strukturę HTML i wstawiliśmy jeden akapit ze standardowym pogrubieniem, pomiędzy znacznikami <strong></strong>.

Nadpisanie elementu <strong></strong> nastąpiło w sekcji <style></style>, gdzie określiliśmy, że teraz pogrubione elementy będą koloru czerwonego (color:red;) oraz podkreślone (text-decoration:underline;). Nadpisane zmiany, będą dotyczyły wszystkich pogrubień w obrębie serwisu.

Podsumowanie

Zapoznając się z powyższym artykułem, uzyskałeś wiedzę na temat pogrubień treści w HTML. Warto pamiętać, że tagi <b></b> oraz <strong></strong> bardzo często są wykorzystywane naprzemiennie. Zgodnie z dobrymi praktykami, powinniśmy używać nowych metod, w celu wyeliminowania problemów deprecjonowania w przyszłości (czasem nawet bardzo dalekiej przyszłości).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *