Czym jest spam i jak go rozpoznać?

Jeszcze nie tak dawno bardzo popularną formą masowego przekazu, niekoniecznie chcianego przez odbiorców były ulotki reklamowe. Dzisiaj forma ta odchodzi pomału do lamusa – ustępuje miejsca bardziej popularnej formie jaką jest rozsyłanie wiadomości email. Problemem obecnych czasów jest tzw. SPAM. To nic innego jak komunikaty rozsyłane jednocześnie do tysięcy odbiorców. O ile wspomniane wcześniej ulotki nie wpływały na  bezpieczeństwo, tak wiadomości SPAM mogą zagrażać bezpieczeństwu użytkownika w sieci. Mogą zainfekować komputer, zachęcić do kliknięcia niebezpiecznego linka lub pobrania załącznika na komputer. Czy da się przed nim chronić? Jakie mogą być konsekwencje nierozważnego kliknięcia w link? Kilka słów o spamie poniżej.

Czym jest spam?

Spam to prosto mówiąc niechciane, niepożądane wiadomości tekstowe, które nie są w żaden sposób spersonalizowane. W tym samym czasie wysyłane mogą być do tysięcy odbiorców. Najczęstszym źródłem rozsyłania tych wiadomości jest poczta internetowa, ale spotyka się też spam wysyłany SMSem, a nawet innymi komunikatorami. Znaczna część spamu to reklamy, których nadawcami są przeróżne firmy, jednak za wysyłaniem części spamu stoją hakerzy, których celem jest zainfekowanie komputera poprzez dołączenie do wiadomości specjalnych linków lub plików.  Kliknięcie takiego linka lub pobranie pliku wiąże się z samoistnym zainstalowaniem szpiegującego oprogramowania, a stąd prosta droga do poznania przez hakera wrażliwych danych osobistych. Ofiarami hakerów bywają nie tylko osoby prywatne, ale bardzo często większe firmy.

Spam ma swoje 3 charakterystyczne cechy, do których zaliczają się:

  • brak zgody odbiorcy – wiadomości trafiają bez zgody użytkownika do jego skrzynki mailowej, a także bez jego wiedzy i kontroli
  • pojawia się niezależnie od aktywności użytkownika – wiadomości mają charakter reklam niezwiązanych z zainteresowaniami użytkownika, jego aktywności i odwiedzanych stron
  • osiągnięcie korzyści przez nadawcę – każda wiadomość spam ma na celu osiągnięcie korzyści materialnej przez nadawcę. 

Warto pamiętać, że w Polsce tego typu wiadomości są nie do końca zgodne z prawem, a wsparciem służy Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta poprzez wprowadzenie dyrektywy UOKiK

Uwaga! Zawsze przed kliknięciem w link zawarty mailu należy się upewnić, że pochodzi z wiarygodnego źródła.

Skąd się bierze spam?

Niestety adresy mailowe są bardzo często podawane przez użytkowników na różnych serwisach, a przy tym godzą się oni na otrzymywanie wszelakich wiadomości. Bierze się to z chęci otrzymywania rabatów, najlepszych ofert, dostępu do wiadomości, gdzie bardzo często wymagany jest właśnie e-mail. Jest to niestety bardzo beztroskie działanie, które może przyprawić Internaucie wielu problemów.

Częstą praktyką spamerów jest pozyskiwanie adresów mailowych potencjalnych ofiar z różnych forów internetowych czy grup dyskusyjnych. Użytkownicy takich forów często mają adresy mailowe podane w stopce, zapisane prawidłowo, tzn. z użyciem znaczka @. To bardzo ułatwia pracę automatom wyszukującym adresy mailowe na stronach internetowych. Inną praktyką jest wysyłanie spamu na typowe skrzynki mailowe, np. “biuro@domena.pl” czy “imięinazwisko@domena.pl”. 

Najczęstsze typy spamu

1. Wygrana – na myśl o wygranej chyba każdy by się ucieszył, co niestety jest wykorzystywane przez hakerów. W takiej wiadomości często zawierana jest informacja o rzekomej wygranej miliona lub innej wysokiej kwoty. Otrzymując wiadomość z hasłem “Wygrałeś” należy zachować większą czujność i najlepiej nie otwierać takiego e-maila.

2. Phishing – bardzo popularny typ spamu, który polega na przesłaniu prośby o dane do konta bankowego lub przesłaniu linka, kierującego na fikcyjną stronę banku. Co ważne, taka strona jest niemal identyczna jak prawdziwa, co jest mylące dla użytkownika. Istotne jest, aby pamiętać, że bank nigdy nie wysyła próśb o podanie danych.

Jak się chronić przed niechcianymi wiadomościami?

Przede wszystkim należy chronić swój adres mailowy. Warto traktować go jako wrażliwe dane osobiste i podawać w zaufanych serwisach. Istotną sprawą jest zapoznanie się z celem wykorzystywania tego adresu. Należy też mieć na uwadze, że nie trzeba udzielać zgód na otrzymywanie materiałów marketingowych. Nawet jeżeli taka zgoda zostanie udzielona, w każdej chwili można ją wycofać, o czym niestety wielu użytkowników nie wie lub zapomina.

Użytkownicy forów, którzy mają w podpisie adres mailowy powinni zweryfikować poprawność zapisu tego adresu pod względem bezpieczeństwa. Zamiast używać znak @ warto wpisać at lub małpa. Przykładowo adres mailowy o treści “nazwa@domena.pl” bezpieczniej jest zapisać “nazwa at domena pl”. Pozostali użytkownicy z pewnością zrozumieją skąd wynika taki zapis adresu.

Dla osób które korzystają z serwisów rzadko, a potrzebują e-mail w celach rejestracji dobrą praktyką jest założenie osobnego konta mailowego, służącego właśnie do tego celu. Nie wyeliminuje to wiadomości spamowych, ale będą one mniej uciążliwe, a przy tym mniejsze ryzyko kliknięcia niebezpiecznego linku.

Oprócz tego, wiele programów pocztowych oferuje wewnętrzne funkcję filtrujące spam, warto zapoznać się z informacjami, czy używany przez nas program posiada takie funkcje. W owych programach, często istnieje opcja ręcznego wykluczenia adresów, które nadmiernie do nas piszą.

W momencie kiedy niechciane wiadomości mimo wszystko zaczną pojawiać się na skrzynce mailowej użytkownika warto zachować przede wszystkim zdrowy rozsądek. Najlepsze byłoby natychmiastowe usuwanie wiadomości. Dobrze jest zgłosić administratorowi serwera wszelkie aktywności i działania związane ze spamem.

Podsumowując, zjawisko niechcianych wiadomości jest bardzo rozpowszechnione i na razie nic nie wskazuje na to, aby miało zostać zlikwidowane. Użytkownicy mogą próbować się chronić przed spamem, jednak hakerzy wciąż zaskakują nowymi pomysłami na wyłudzenie danych. Przede wszystkim należy zawsze zachować rozsądek podczas korzystania z Internetu.

Komenatrze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Gotowy na bezpłatną konsultacją?