Czym jest CMS i dlaczego warto z niego korzystać?

Czym jest CMS

Większość osób z pewnością zetknęła się ze skrótem CMS, nie zawsze wiedząc co do końca kryje się pod tą nazwą, a co ważniejsze, dlaczego warto korzystać z tego typu rozwiązań. Tymczasem, jeśli planujesz uruchomienie strony internetowej, bloga lub sklepu internetowego, a nie posiadasz umiejętności z zakresu programowania, systemy CMS są doskonałą odpowiedzią na Twoje potrzeby. Co należy wiedzieć na ich temat?

Zacznijmy od tego, czym tak naprawdę jest CMS. To skrót od angielskiej nazwy „Content Management System”, czyli najprościej mówiąc „system zarządzania treścią”. Pod tym pojęciem kryje się specjalne oprogramowanie, pozwalające na samodzielne publikowanie i modyfikowanie treści na stronach internetowych. Główną zaletą takich rozwiązań jest to, że nie wymagają od użytkownika znajomości języków, takich jak HTML, czy CSS. Obsługa takiego systemu z założenia ma być łatwa i intuicyjna, dzięki czemu praktycznie każdy może stosunkowo szybko opanować jej podstawy. Systemy CMS zazwyczaj obsługujemy poprzez dedykowany panel administracyjny. Po zalogowaniu możemy od razu wykonywać potrzebne nam operacje, takie jak:

  • dodawanie i redagowanie tekstu, zdjęć i grafik
  • zarządzanie wyglądem i układem strony
  • dodawanie lub modyfikowanie produktów czy kategorii w sklepie internetowym

Oczywiście dokładny zakres dostępnych funkcji i sposób obsługi zależą od konkretnego systemu, ale zasada działania jest zawsze podobna. Dodatkową zaletą jest możliwość integrowania dodatkowych modułów, zależnie od naszych potrzeb.

Rodzaje systemów CMS

Dostępne na rynku CMS-y dzielą się zasadniczo na trzy kategorie, czyli systemy typu Open Source, systemy SaaS oraz autorskie systemy, tworzone na zamówienie pod konkretnych użytkowników.

Najpopularniejsza opcja, to oczywiście systemy Open Source, które są bezpłatne i łatwo dostępne. Ponieważ bazują na otwartym kodzie, dają użytkownikom wiele możliwości, takich jak dodawanie własnych wtyczek, modułów i szablonów. Trzeba jednak zaznaczyć, że za takie dodatkowe rozwiązania, często trzeba już będzie zapłacić.

W przypadku systemów typu SaaS (Software as a Service) użytkownik ponosi opłaty w ramach ustalonego abonamentu. Nie mamy tutaj dostępu do kodu, a jedynie do podstawowych funkcji. Jak to jednak zwykle bywa, mniejsze możliwości przekładają się na prostą obsługę, co może być dużą zaletą z punktu widzenia osób mniej biegłych w kwestiach technicznych.

Autorskie systemy CMS są naturalnie opcją najdroższą, ale dają najwięcej możliwości. W takim przypadku możemy liczyć na oryginalną grafikę oraz funkcje dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Niestety będziemy również na stałe związani z firmą, która zaprojektowała dla nas system.

Najpopularniejsze rozwiązania Open Source

Większość osób zarządzających stronami internetowymi, ze wspomnianych już powodów decyduje się na rozwiązania z kategorii Open Source. Wybór jest oczywiście kwestią bardzo indywidualną, ale na pewno warto zwrócić uwagę na takie elementy jak: intuicyjna obsługa, kompleksowe zarządzanie treścią, możliwość łatwego wprowadzania zmian technicznych, tworzenie kont w systemie z różnymi uprawnieniami oraz bezpieczeństwo. Przyjrzyjmy się najpopularniejszym rozwiązaniom Open Source, dostępnym na rynku.

WordPress – to zdecydowanie najpowszechniej wybierany system CMS w Polsce. Jego największą zaletą jest bardzo intuicyjna i prosta obsługa, dzięki czemu doskonale nadaje się nawet dla początkujących użytkowników. Ponadto, dzięki ogromnej popularności tego systemu, na rynku dostępna jest również bardzo duża ilość różnego rodzaju darmowych wtyczek i dodatków. Pozwala to łatwo rozbudowywać naszą stronę, modyfikować i dopasować do określonych potrzeb.

Joomla – zajmuje zazwyczaj drugie miejsce w rankingach popularności, ale kilkukrotnie wybierany był już przez użytkowników najlepszym systemem CMS. Ponieważ jest znacznie bardziej rozbudowany niż WordPress, może z początku wydawać się mniej intuicyjny. Rozwiązanie to oferuje bardzo dużą ilość przydatnych funkcji i jest znakomicie zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek. Z pewnością będzie to dobry wybór dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników, szczególnie, że istnieje wiele samouczków i materiałów edukacyjnych, pozwalających szybko przyswoić potrzebną wiedzę.

Drupal – to już zdecydowanie bardziej zaawansowany system CMS, którego obsługa jest nieco trudniejsza i wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy z zakresu programowania. Z tego powodu nie będzie optymalnym wyborem dla zupełnie początkujących użytkowników. Rekompensatą jest bardzo duża ilość funkcji, gwarantujących sprawne zarządzanie witryną oraz pozwalających wprowadzać różnego rodzaju modyfikacje.

Innymi popularnymi rozwiązaniami na rynku są Typo3 (polecany bardziej zaawansowanym użytkownikom) oraz Quick.Cms (często porównywany z WordPress i Joomla). W przypadku blogów, często wybieranym, prostym i wygodnym systemem jest Blogger. Osobny temat to CMS-y przeznaczone wyłącznie dla sklepów internetowych. Tutaj zdecydowanym liderem na rynku wśród darmowych systemów jest oczywiście PrestaShop. Inne popularne rozwiązania to Magento i Shopper, a także WooCommerce, używany w połączeniu z WordPress.

Jako agencja oferujemy pomoc przy prowadzeniu strony internetowej. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu.

Ikona kontakt Ikona kontakt Element dekoracyjny strony Element dekoracyjny strony

Współpraca

Porozmawiajmy już dziś!

Kontakt