Czy HTML to język programowania?

Zapewne wielu z was spotkało się niegdyś ze stwierdzeniem, że HTML to język programowania. Ta myśl jest często przekazywana między innymi uczniom na lekcjach informatyki w szkole oraz osobom zupełnie niezaznajomionych z tematem. Jest to jednak fatalny błąd, a “HTML” i “język programowania” nie powinny nigdy występować w tym samym zdaniu. Niestety mimo tego, te dwa stwierdzenia bywają ze sobą często mylone. Jest to o tyle niebezpieczne, że wielu ludzi powiela później te błędy i przekazuje dalej niepoprawne informacje, w wyniku czego dezinformacja się rozpowszechnia. Należy więc często powielać temat co odróżnia taki HTML od przykładowego C++, a odróżnia je naprawdę wiele. Przyjrzyjmy się zatem temu tematowi i rozwiejmy wszelkie wątpliwości.

Czym jest HTML?

HTML jest językiem używanym podczas tworzenia stron internetowych. Ponad to jest tak zwanym “hipertekstowym językiem znaczników” czyli krótko mówiąc zawiera informacje określające cechy danego tekstu. Wszelkie cechy dotyczące dokumentu są zapisywane właśnie pod postacią owych znaczników. Język HTML umożliwia więc edytowanie tekstów w dowolny sposób – dodając nagłówki, akapity, pogrubiając dany fragment w tekście. Ponad to umożliwia on wprowadzanie do tekstu plików graficznych, multimedialnych oraz hiperłącza. Można również dzięki niemu zobaczyć jak jakiś dokument będzie wyglądać przy umieszczeniu w przeglądarce internetowej. Jako dodatek warto wspomnieć, że umożliwia on wplecenie do tekstu języku skryptowego, który ma z kolei służyć do kontrolowania aplikacji.

Czym jest język programowania?

W przeciwieństwie do języka znaczników jakim jest HTML, języki programowania służą do tworzenia programów wykonujących różne obliczenia i wykorzystujących algorytmy dla komputerów i urządzeń mobilnych. Języki programowania są głównie podzielone na dwie sekcje. Są to kolejno języki wysokiego poziomu oraz języki niskiego poziomu. Ten pierwszy korzysta ze składni przypominającej języka angielskiego. Dlatego te języki są znacznie prostsze do odczytania i są bardziej zrozumiałe dla programisty.

Języki programowania niskiego poziomu są z kolei znacznie bardziej przyjazne dla maszyn. Dzieje się tak ze względu na to, że bezpośrednio współdziałają z danym sprzętem. Dwa z popularniejszych przykładów języków niskiego poziomu to język maszynowy oraz język asemblera.

Język maszynowy składa się z plików binarnych przez co napisanie odpowiedniego programu w kodzie maszynowym jest nadzwyczaj ciężkie. Język asemblera jest więc o krok przed językiem maszynowy

Różnice między językiem znaczników oraz programowania

Różnic jest bardzo wiele, zostały one powierzchownie wytłumaczone we wcześniejszych akapitach, jednak teraz przybliżmy je wszystkie i omówmy.

Zacznijmy więc od tego, że języki programowania to języki, których cel leży w kodowaniu programów. Warto tu również wspomnieć o definicji kodowania, a mianowicie jest to rozumienie słów w danym języku programowania jako programu, czyli pewnej sekwencji. Wszelkie języki programowania takie jak Java lub C++ są ich podzbiorami. Można więc również mówić o nie-komputerowych językach programowania, można o nich wspomnieć mówiąc o liście zakupów, DNA lub analogowej płycie muzycznej.

Języki programowania komputerowego są więc tymi, które programują komputery.

Definicja języków znaczników nie jest niestety do końca sprecyzowana. Za każdym razem kiedy używa się tego wyrażenia, ma się wrażenie, że intencją jest opisanie języka programowania z bardzo ograniczonym leksykonem, używanego głównie do generowania obrazu wizualnego lub dźwiękowego. XML może być ciężkie do programowania, jednak jeśli tylko spojrzysz na znaczniki Man lub TexInfo, zobaczysz, że te wszystkie „znaki specjalne” są tak naprawdę instrukcjami interpretera.

Jeśli chcielibyśmy więc zebrać wszystkie różnice w całość, a następnie je w skrócie opisać to można powiedzieć że główną różnicą pomiędzy językiem programowania, a językiem znaczników jest ta pomiędzy poszczególnymi mechanikami oraz zastosowaniem. Język programowania ma pozwalać na precyzyjny zapis algorytmów oraz innych poleceń, jakie komputer ma wykonać. Język znaczników natomiast jest strukturą znaczników, w uproszczeniu mówiąc pozwala on na pewną edycję tekstu oraz sprawdzenie jego wyglądu w przeglądarce internetowej, jednak nie ma możliwości stworzenia dzięki niemu jakiegoś programu.

Podsumowanie

Podsumowując HTML jest językiem, ale z pewnością nie programowania, tylko znaczników. Warto znać ich ogólne znaczenie i zastosowanie, by nie szerzyć dalej dezinformacji jaka panuje w tym temacie nawet wśród nauczycieli informatyki w szkołach. Różnice występujące pomiędzy tymi dwoma językami powinien znać każdy szanujący się informatyk!

Komenatrze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gotowy na bezpłatną konsultacją?