5 najlepszych i darmowych programów do przeglądania poczty

Twoją skrzynkę pocztową zalewają różnego typu maile, przez co trudno rozeznać się w poszczególnych wiadomościach? Jeśli dochodzi do tego duża liczba używanych adresów email, utworzonych na różnych portalach, to znak by zacząć korzystać z programu do przeglądania poczty. W niniejszym artykule skupiamy się na charakterystyce najlepszego darmowego oprogramowania do zarządzania skrzynką elektroniczną. Oto pięć wybranych propozycji.

Thunderbird

1. Mozilla ThunderBird

ThunderBird to oprogramowanie oparte na otwartym kodzie źródłowym, cechujące się łatwością w użytkowaniu i mnogością dostępnych funkcji. Główną cechą programu ThunderBird jest otwartość na nowe pomysły społeczności – twórcy dążą do stworzenia platformy maksymalnie łatwej i prostej komunikacji. Program posiada szereg interesujących funkcji, poza podstawową możliwością przeglądania poczty elektronicznej. ThunderBird został wyposażony w czat, dzięki któremu użytkownicy mogą komunikować się ze sobą w ekspresowy sposób. Twórcy oprogramowania dostosowali program do działania na różnych systemach operacyjnych, dzięki czemu ThunderBird może być wykorzystywany na wielu urządzeniach. Program cechuje prosty interfejs, wielość funkcji i możliwość obsługi dużej liczby kont pocztowych na tylko jednym profilu.

Zalety Mozilla ThunderBird

Każdy użytkownik może modyfikować kod źródłowy programu, gdyż ThunderBird wykorzystuje w praktyce technologię open source. Na korzyść oprogramowania działa z pewnością łatwe i szybkie zarządzanie wiadomościami e-mail. Użytkownik zyskuje możliwość otwierania wielu zakładek nawigacyjnych, ma do dyspozycji również szereg filtrów, sortujących wiadomości w zależności od potrzeb. ThunderBird wykorzystuje ogromną bazę wtyczek i addonów, potęgujących funkcjonalność programu. Jest to program stabilny, ciągle ulepszany pod kątem bezpieczeństwa użytkowania. Korzystający może bez obaw przeglądać pocztę: ochronę sprawuje dedykowane oprogramowanie antywirusowe, zapora i filtry chroniące przed spamem.

Wady Mozilla ThunderBird

Nie wszystkie rozszerzenia, udostępniane przez społeczność są stabilne. ThunderBird domyślnie nie posiada kalendarza, który jednak może zostać zaimplementowany za pomocą addona. Dla wielu użytkowników interfejs programu może wydawać się mocno przestarzały. Prosty, nieskomplikowany pulpit użytkownika przypomina nieco wiekowe programy komputerowe, które kojarzą się raczej z zawodnością, niż bezpieczeństwem. Wiele funkcji dostępnych w ThunderBird jest przestarzałych, a wymagania użytkowników ciągle rosną – to sprawia, że wiele osób decyduje się na korzystanie z nowocześniejszych programów do obsługi poczty elektronicznej.

Mailbird

2. MailBird

MailBird stanowi bezpłatną, użyteczną alternatywę dla płatnych programów obsługujących elektroniczną skrzynkę pocztową. To rozbudowane oprogramowanie, które przydaje się zarówno w domowym, jak i firmowym mailingu. Twórcy MailBird zaimplementowali w swoim programie ponad 10 różnorodnych funkcji, przydających się w codziennych obowiązkach. Oprogramowanie gwarantuje unifikację wszystkich kont mailowych w jednym, podręcznym miejscu.

Zalety MailBird

Program posiada wiele funkcji, poprawiających szybkość korzystania z poczty elektronicznej. Na plus oprogramowania działa konfigurowalny układ, wobec czego wygląd interfejsu użytkownika może zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb. Program udostępnia opcję szybkiego czytnika, dźwięków niestandardowych i skrótów klawiszowych – co sprawia, że korzystanie z MailBird jest intuicyjne. Co ważne na użytkownika korzystającego także z darmowej wersji programu czeka bezpłatne, całodobowe wsparcie zespołu technicznego.

Wady MailBird

MailBird nie posiada dodatkowych opcji filtrujących wiadomości, czy narzędzi automatyzujących przeglądanie poczty. Brakuje także dedykowanych zakładek do archiwizacji poczty, co sprawia, że początkowe korzystanie z oprogramowania może być dosyć toporne.

Windows live

3. Windows Live Mail

Windows Live Mail to bezpłatny klient poczty email przygotowany specjalnie dla użytkowników systemu operacyjnego Windows 10. Jest to nowoczesny kontynuator legendarnego Outlook Express. Program jest w pełni darmowy i posiada solidne wsparcie techniczne, oferowane przez zespół Microsoft

Zalety Windows Live Mail

Poczta umożliwia błyskawiczny dostęp do wielu skrzynek mailowych w jednym miejscu. Posiada znakomity edytor do maili, wobec czego można w nim tworzyć ciekawe i urozmaicone wiadomości. Na korzyść Windows Live Mail działa możliwość obsługi programu za pomocą gestów – funkcji dobrze znanej użytkownikom Windowsa 10. Poczta jest czytelna i zachowana w stylistyce systemu operacyjnego, dlatego można bardzo szybko przyzwyczaić się do interfejsu.

Wady Windows Live Mail

Na niekorzyść Windows Live Mail działa brak możliwości stosowania spersonalizowanych etykiet, czy oznaczania grup wiadomości konkretnymi kategoriami. Ograniczeniem jest także uproszczony pulpit użytkownika, w którym widać tylko część korespondencji odbiorczej. Mimo łatwej obsługi w programie brakuje wielu funkcji, m.in. możliwości większego operowania skrótami klawiszowymi. Program jest dostępny dla użytkowników Windows 10.

Dreammail

4. DreamMail

To program do obsługi poczty elektronicznej, przeznaczony dla użytkowników domowych. Oprogramowanie przeznaczone jest dla użytkowników systemu Windows, a jego wykorzystanie jest w pełni darmowe (licencja freeware).

Zalety DreamMail

Oprogramowanie umożliwia dostęp do wielu kont POP i pozyskiwania wiadomości z kanałów RSS. Użytkownik może skorzystać z 13 etykiet, pozwalających na oznaczanie określonych grup maili. DreamMail pozwala na wykonywanie kopii bezpieczeństwa, dzięki czemu można w bardzo prosty sposób zadbać o ochronę swoich cennych danych. Program obsługuje m.in. protokoły: SMTP, eSMTP, POP oraz Yahoo. Ciekawą opcją jest zapora antyspamowa, która filtruje wiadomości potencjalnie niebezpieczne dla użytkownika. Użytkownik może korzystać także z darmowych szablonów, pozwalających na wysyłanie wiadomości okolicznościowych.

Wady DreamMail

DreamMail posiada ograniczoną liczbę etykiet, którą można przypisać do maili. To duża wada, w szczególności dla osób, wymieniających pokaźne ilości wiadomości online. Z tego też względu DreamMail jest programem przede wszystkim do użytkowania prywatnego i nie sprawdzi się np. w kontekście obsługiwania skrzynki pocztowej przedsiębiorstwa. Program nie pozwala także na konfigurację kont wirtualnych.

Outlook Expreess

5. Outlook Express

Outlook Express to legendarny program, który przez wiele lat znajdował się “na wyposażeniu” systemów Windows. Program był darmowy, jednakże wraz z aktualizacją systemu operacyjnego od Microsoft został wycofany. Obecnie użytkownicy wciąż mogą korzystać z Outlook Express – jest on dostępny w pakiecie Microsoft Office. W tradycyjnej wersji program został wyparty przez Windows Live Mail.

Zalety Outlook Express

Ogromna popularność Outlook Express wzięła się z dużej funkcjonalności i powszechnej dostępności programu. OE oferował szybkie wysyłanie i odbieranie wiadomości pocztowych, a także konfigurować skrzynkę także w trybie offline. W programie można było ujrzeć także informacje kontaktowe do wielu osób, z którymi kontaktowało się za pośrednictwem poczty online.

Wady Outlook Express

Użytkownicy skarżyli się przede wszystkim powolne działanie programu, zacinanie aplikacji i niski poziom bezpieczeństwa danych. Przedsiębiorstwo Microsoft zrezygnowało z dalszego wspierania i rozwijania oprogramowania Outlook Express. Co więcej, firma nie świadczy pomocy technicznej użytkownikom. Outlook został przeniesiony do pakietu Office, wobec czego aktualna wersja programu wymaga zakupu produktu. Microsoft oferuje byłym użytkownikom OE przeniesienie poczty do elektronicznej usługi outlook.com.

Komenatrze:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Gotowy na bezpłatną konsultacją?